خدمات شرکت آرکافایر

سیستم اطفا حریق

رشد روز افزون جمعیت و نیاز به مسکن و همچنین گسترش اماکن اداری، تجاری و … در کلانشهرها، افزایش ساخت وساز را به دنبال داشته است. با استناد به آمار و ارقام حوادث، متأسفانه عدم آگاهی از اصول ایمنی ساختمان ها و بعضاً کوتاهی افراد مسئول، هر ساله حوادث و سوانح تلخ بسیاری را موجب شده و خسارات مالی و جانی فراوانی را تحمیل می نماید.
مجموعه اقداماتی که جهت اطفا حریق و یا کنترل حریق صورت می گیرد سیستم اطفا حریق می گویند. سیستم های اطفا حریق به دو دسته کلی سیستم اطفا حریق دستی و سیستم اطفا حریق اتوماتیک تقسیم بندی می شوند.
شرکت Arka Fire قادر به ارائه طیف گسترده ای از تکنولوژی های مختلف از جمله HAFEX ، Defender ، Masteco و .. همچنین برای بسیاری از محصولات دارای تجربه و کارمندان آموزش دیده است.

II

۰۲. سیستم اطفا حریق خودکار

به سیستمی گفته می شود که بدون استفاده از کابل و سیم ، با استفاده از انتقال امواج کار می کند‌.

I

۰۱. سیستم اطفا حریق دستی

به سیستمی گفته می شود که به صورت غیرخودکار و توسط نیروهای آموزش دیده و یا آتشنشانان مورد استفاده قرار میگیرد.

خدمات اطفا حریق آرکافایر

انواع سیستم های اطفا حریق

سیستم های اطفا حریق توسط کدهای انجمن ملی حفاظت از حریق امریکا که به اختصار NFPA نامیده می‌شود، طراحی و اجرا می‌گردد.
سیستم اطفا حریق در انواع مدل ها و با تجهیزات متفاوتی اجرا و پیاده سازی می شود.

_

سیستم اطفا حریق دستی – انسانی

_

نوعی از دستگاه ها و تجهیزات دستی اطفا حریق میباشد و توسط افراد عادی، دوره دیده، متخصص و آتشنشانان مورد استفاده قرار میگیرد که انواع مختلفی دارد.

  • کپسول آتش‌نشانی Fire Extinguisherاین دستگاه جزو خاموش کننده های آتش قابل حمل دستی بوده و با توجه به نوع آتش ترکیبات مختلف مانند آب، پودر و گاز، گاز دی اکسید کربن را با فشار بر روی آتش می افکند.
  • قرقره فایرباکس Fire Hose Reelیکی از تجهیزات اصلی برای اطفای حریق دستی است که بیشترین استفاده را در جعبه های آتش نشانی دارد.
  • شیر هیدرانت Hydrant Valveشیرهای آتش­نشانی هیدرانت از تجهیزات ثابت اطفای حریق در سطح معابر، خیابان­ ها، میادین، مجتمع­ های بزرگ و ... می ­باشد.
_

سیستم اطفا حریق خودکار

_

در این نوع سیستم اطفا حریق، بدون دخالت عوامل انسانی و به صورت مستقل یا توسط سیستم اعلام حریق فعال شده و حریق را کنترل یا اطفا می نماید.
در همین راستا انواع سیستم اطفا حریق اتوماتیک برای مکان‌های مختلف طراحی شده. باید توجه داشت که در چنین شرایطی، پراهمیت‌ترین مورد جلوگیری از منتشر شدن شعله و اطفاء حریق است. مثلث آتش از ۳ مورد مواد اشتعالزا، اکسیژن و حرارت تشکیل می‌یابد که برای انجام دادن هرگونه اقدام در راستای خاموش کردن آتش باید حداقل یکی از این ۳ مورد را محدود و کنترل کنید و یا در بهترین حالت از بین ببرید.
با استناد بر بررسی‌های صورت گرفته بطور کلی میتوان از شیوه‌هایی مانند خفه کردن، خنک کردن، نابود کردن مواد شعله‌ور شوند و در نهایت محدود نمودن و کنترل کردن برخی از واکنش‌ها برای بهبود شرایط و مهار آتش استفاده کرد؛ در ادامه به صورت مختصر به بررسی هر یک از این موارد میپردازیم.

شرکت آرکافایر

انواع

سیستم های

اتوماتیک

اطفا حریق

شرکت آرکافایر
_

انواع رایزر (Riser) اطفا حریق

_

رایزر لوله عمودی سیستم اطفا حریق

مربوط به سیستم اطفا حریق آتشنشانی (لوله ایستاده، شبکه اسپرینکلر یا مشترک) که ممکن است به صورت خشک، تر یا ترکیبی اجرا شود

رایزر خشک سیستم اطفا حریق

رایزر خشک لوله ای است به شکل عمودی که در حالت عادی خالی از آب بوده و در هر طبقه به یک خروجی متصل میگردد. رایزرخشک به آب شهری یا منبع تأمین آب متصل نبوده و به وسیله ورودی های پیش بینی شده میتواند توسط پمپ های خودروی آتشنشانی تغذیه شود.

رایزر تر سیستم اطفا حریق

رایزر تر همواره دارای آب بوده و به منبع تأمین آب سیستم اطفای حریق ساختمان متصل است. در این روش امکان تغذیه سیستم توسط پمپ خودروی آتشنشانی وجود ندارد.

رایزر ترکیبی سیستم اطفا حریق

در سیستم ترکیبی، لوله عمودی رایزر همواره دارای آب بوده و به منبع تأمین آب سیستم اطفا حریق متصل است. علاوه بر آن این سیستم دارای انشعاب مخصوص خودروهای آتشنشانی بوده که در صورت نیاز میتواندتوسط پمپ خودروهای آتشنشانی تغذیه گردد.

رایزر مشترک سیستم اطفا حریق

در این روش تنها یک رایزر جهت تأمین آب سیستم اطفا حریق اسپرینکلر و همچنین سیستم لوله ایستاده استفاده میشود .استفاده از این روش مستلزم رعایت سایز مناسب و همچنین نکات طراحی مربوط به نحوه انشعاب گیری می باشد.